IT Volunteer Awards Roll of Honour

2009 Awards

Best IT volunteer Winner Clive McClure of Westminster Advocacy Service for Senior Residents (WASSR)
  Finalist Scott McCabe with Cambridge Link-Up
  Finalist Alan Robertson with Citizens Online Edinburgh
     
Best Project - Impact on Organisation Winner Nick Bettes with Guildford & Waverley Crossroads Care (GWCC)
  Finalist QDK Ltd with Grassington Festival of Music & Arts
  Finalist Dan Nicholls with St John Ambulance
     
Best Project - Innovation Winner SpecialEffect with Mark Allen & the Volunteer Team.
  Finalist Age Concern Enfield with Trans-IT Volunteers
  Finalist Trinity Community Arts with Alex Holding
     
Best Project - Accessibility Winner Community Link-Up with Ashni Sedani
  Finalist Derbyshire Coalition for Independent Living with Estelita Clayton
  Finalist RNIB Cymru with The Digi Champions
     

2007 Awards

Best IT volunteer Winner Gary Axford working with The Riverside Centre
  Finalist David Rogers working with the National Phobics Society
  Finalist John Stewart working with CHILDREN 1ST
     
Best Project - Impact on Organisation Winner Tamsin Crothers and 1Voice
  Finalist Paul Campbell and Dawn's New Horizon
  Finalist Steph Gray and Greater London Volunteering
     
Best Project - Innovation Winner Paul Campbell and Sevenoaks Area Mind
  Finalist Pip Jones and Community Base
  Finalist Steven Bowers / Sally Grey and Berkshire County Blind Society
     
Best Project - Accessibility Winner Leon Gilbert and The Accessible Friends Network
  Finalist Geoffrey Walker and Leonard Cheshire
  Finalist Robin Decadt and Coventry Society for the Blind
     

2006 Awards

Best IT volunteer Winner Stephen Henden working with Dulwich Picture Gallery
  Finalist Lenna Cumberbatch working with Galop
  Finalist Irene Waller working with Eastlea Community Centre
     
Best Project - Impact on Organisation Winner Halton Citizens Advice Bureau and Panayiotis Panayi
  Finalist DHIVERSE and Daniel Guth
  Finalist Bromsgrove and Redditch Advocacy Group and Joe McNulty
     
Best Project - Innovation Winner Age Concern (Exeter) and Brent Longborough
  Finalist WaterAid and Beth Dodd
     
Best Project - Accessibility Winner National Phobics Society (NPS) and Edward Jung
  Finalist Fibromyalgia Support Group (Surrey and Sussex) and Stella Bernadi
     
Best Charity for IT Volunteering Winner Usable Websites and Maria Hubbert
  Finalist No Limits (Southampton) Ltd and Paul Campbell